≡ Menu

10 Ефективни методи за Оптимизация на сайт за търсачки

SEO кратко име, и цялото (Search Engine Optimization) или преведено от Английски на български “Оптимизация на сайтове за търсачки” (още срещано като оптимизация за търсачки и оптимизация на сайтове) е така наречено манипулиране на търсачки за челни резултати в позиционирането на сайтове при търсене на определени ключови думи и фрази.

Повечето големи компании наемат фирма, която се занимава с оптимизация за да ги класира на челни позиции за определени ключови думи и това да им донесе качествен таргетиран трафик. Други фирми наемат freelancer оптимизатори за подобряване на позиционирането на сайта им в търсачките. Всичко е въпрос на избор. Общото е, че всеки иска сайта му да се намира на позиция номер 1 в SERP.

Тази статия е за да ви покажем някой от методите, които професионалните SEO оптимизатори (search engine оптимизатори) използват за да класират сайтовете на челни позиции. Тези методи са споменати от Google по един или друг начин и не всеки един от тях има огромно значение за търсачките, но някой от тях са изключително полезни и трябва да се знаят от всеки, който е решил да се занимава с оптимизация за търсачки.

Линковете и връзките са наистина изключителни важни за SEO-то на един уеб сайт. Смята се, че може би на този етап са най-важния фактор в момента, който определя позиционирането на страниците в резултатите на търсачките. Главното, над което трябва да се съсредоточите е да се сдобиете с качествени линкове към вашия уеб сайт. Не само към главния домейн, макар че е логично към него да са най-много, но и към индивидуалните страници от него.

Колкото повече – толкова по-добре. Разбира се те трябва да идват от сайтове с подобна тематика на вашия, които имат вече някакъв изграден авторитет за да бъдат с по-голяма тежест. Важно е тези сайтове да имат качествено и уникално съдържание, което се оценява още по-високо от търсачките.

Ключови думи. Ключовите думи в заглавието (title), описанието (meta description) и в самия текст трябва да са тези, за които искате да се класирате (звучи логично нали?) Важно е плътността на ключовите думи в текста да не е прекалено голяма, както за потребителите така и за търсачките.

Препоръчително е да е от 2 до 6-7 процента максимум в текста. Старайте се да пишете по-кратки и точни заглавия, които са атрактивни не само за търсачките, но и за потребителите. Например ако при търсене за web design излязат следните резултати:

  1. Web Design и design web, web designer, designing for web, web designing – като първи резултат
  2. Web Design – уеб дизайн на страници – като втори резултат

Е много по-вероятно е потребителите да кликнат на втория резултат, защото звучи много по-логичен. Първия изгледа до голяма степен “спамерски”. Така че старайте се заглавията и описанията ви да са разбираеми и за потребителите.

Google SandBox. Какво представлява така наречения “Пясъчник”? Това е термин, който се използва за времето в което вашия сайт все още не е достигнал достатъчна степен на Trusted Rank. Обикновено този период трае от 3 до 4 месеца, но понякога може да трае и години. На него може да се окаже влияние като често обновявате сайта и получавате връзки от сайтове, които вече не са в този период и са харесвани от Гугъл.

Но не прекалявайте с линковете за нови сайтове. Един линк билдинг цикъл за нов сайт е дълъг процес. Не може да се определи време, но например от 6 до 12 месеца с постепенно нарастване на линковете и съдържанието. Така изглежда “натурално” за търсачките и сайта ще получи по-трудно някакво наказание.

Линкове към под страниците. Не забравяйте да линквате освен основния домейн така и отделните страници от сайта. Колкото повече – толкова по добре, но не забравяйте, че трябва да идват от места с подобна тематика на вашия сайт

Оценяване на линковете. Разгледайте сайтовете на конкурентите ви за определените ключови думи. Вижте посредством оператора link: domain.tld в Гугъл какви са линковете, които отиват към сайта. За по-обзорен преглед може да видите и Yahoo Site Explorer. Там ще видите всички входящи линкове без значение дали са nofollow, dofollow дали имат някаква тежест или не. Старайте се да получите подобни линкове и към вашия сайт, по възможност от същите места – където е възможно, а и от други места, които не са поставяли връзки към конкурентни уеб сайтове.

Използвайте SEO инструменти. Има различни SEO инструменти за оптимизация на сайтове за търсачки. Повечето от тях не са много полезни, но има такива, които ви позволяват да следите конкурентите – кога обновяват сайта си, какви нови линкове сочат към тях, какви промени правят и т.н.

{ 1 comment… add one }
  • Мартин 14 June, 2013, 15:49

    7% на мен ми звучи нереално и нечетимо.
    Ако едно средно изречение е от 7-8 думи, дори и една от тях да е ключовата и когато се повтаря на всяко изречение става ужас. Този текст не е писан за потребителите.

Leave a Comment

error: Content is protected !!